Ana Sayfa Blog Yeni Nesil Diş Hekimliğinin Yeni Çözümleri

Yeni Nesil Diş Hekimliğinin Yeni Çözümleri

Hepimizin son on yıldaki değişimi düşünüp zaman zaman dehşete kapıldığımız oluyor. Tek tuşla yapabildiğimiz şeylerin sayısı gün geçtikçe artarken diş hekimliği de dijital teknolojiden ve yeni nesil malzemelerden nasibini aldı. Hem de bazı uygulamalarda zaman ve paradan tasarruf ederek.

 

Biz doktorlar, hem yapabileceklerimizin artmasından, uygulama yelpazemizin genişlemesinden hem süreçlerin kısalıp kolaylaşmasından mutluyuz, tabii buna insanların kendilerine dair bilinçlerinin değişimini ve beklentilerinin artmasını da eklememiz lazım.

Artık diş hekimleri neler yapıyor o kapıların ardında? Bir kere diş dokusuyla kimyasal ve estetik olarak bütünleşebilen yeni estetik dolgular sayesinde doğal dişten hiç aşındırma yapmadan belirli şekil ve yüzey bozuklukları düzeltilebiliyor. Bunlar hem doğal yapıyı koruyor hem daha ileri uygulama olan kaplamalara göre daha ekonomik çözümler sunuyor. İnsanlar doğal diş yapılarını kaybetmeden optimum estetiğe kavuşuyorlar. Kırık dişler, aralık dişler, basit uyumsuzluklar tek seansta doğal yapıyı koruyarak düzelebiliyor. Daha ileri bozukluklarda dişin yüzeyinden 0.7 -1 mm aşındırarak çok ince porselen bir tabakayla, dişler kimyasal olarak bütünleşen yapıştırıcılarla tamamlanabiliyor. Bu, bir yandan da kaplama denilen dişin yüzeyinin tamamen aşındırılıp üzerine kuron yapılma uygulamasına gerek kalmadan çok daha kolayca çözüm bulmak anlamına geliyor. Çoğu hastanın tek seans sonunda ‘büyücü gibisiniz’ dediğini birçok diş hekimi duymuştur.

 

Dijital diş hekimliğinin gelişmesiyle diş hekimlerinin karar verdiği uygun vakalarda tel takmadan sadece plaklarla diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi mümkün. Bilgisayar üzerinde modelleme yapılarak hazırlanan plaklar hem dişe braket gibi bir şey yapıştırılmasının önüne geçiyor hem de fark edilmeden kişilerin rahatlıkla tedavi olmasını sağlıyor. Ayrıca gene dijital diş hekimliği ile kamera ila alınan detaylı ölçülerle hızlı, dişle tam bütünleşen dolgular ve kaplamalar yapmak da mümkün oldu. Artık diş hekimleri sadece eksik dişleri tamamlamaya çalışmıyor, kişiye özel hastaların psikolojisi, karakteriyle birlikte onun gülümsemesi üzerine kafa yoruyor.

Yeni nesil diş hekimliği deyince bunu insanların yaklaşımındaki değişimle birlikte değerlendirmemiz gerekir. Artık insanlar kendilerine ait olanın değerini anladı ve mükemmel görünümde diş yapısı yerine, kendi doğallığının en iyi haline ulaşmak istiyor. Mümkün olduğu kadar doğal dokularını koruyarak ve doğal dokuların rehberliğinde bozulmuş diş dokularını eski bütünlüğüne kavuşturmak diş hekimleri için de oldukça keyifli bir çalışma biçimi. Bunun sonucu olarak da diş hekimleri artık daha az diş çekiyor, daha az kaplama yapıyor, daha az takma diş yapıyor çünkü bunlara gerek kalmadan geniş bir çözüm yelpazesine sahipler. Hastalar ise artık hekimlerine mutlu ve rahat bir şekilde gidiyor.

 

Kim bilir belki de on yıla kalmadan artık binalar 3D printerlarla yapılıp, biz evde telefonumuzla ayağımızın ölçüsünü alıp ayakkabımızı yaparken, diş hekimleri de bilgisayarların başında hasta ağzında çalışan robotları yönetecekler.

 

0 (366) 212 98 98Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.